+36-1-460-4481

A Magyar UNESCO Bizottság javaslatára az UNESCO a 2019. naptári évet hivatalosan Eötvös Loránd emlékévként jegyezte be (Eötvös Loránd halálának 2019-ben van a centenáriuma). A Báró Eötvös József Collegium alapítását Eötvös Loránd kezdeményezte, ekképpen Magyarország Kormányának támogatásával, az ELTE égisze alatt az Eötvös József Collegium és a működését támogató Eötvös Collegiumért Alapítvány nemzetközi találkozót rendezett 2019. szeptember 9-én (Eötvös József szeptember 3-i születésnapjához igazodva). Meghívtuk az École Normale Supérieure intézményének helyet adó párizsi V. Kerület polgármesterét is. A rendezvény a legmagasabb diplomáciai szinten valósult meg.

A Collegium mintaintézményében a párizsi Rue d’Ulm 5. szám alatt, amelyet Eötvös Loránd a megvalósítási tervek legapróbb részleteire is tekintve személyesen is tanulmányozott, van egy legendás, egyben szimbolikus kis szökőkút, pontosabban fogalmazva egy három méter átmérőjű kerti tó (a belső udvar kellős közepén), amelyben aranyhalak élnek (áttelelnek). A Franciaország első számú tehetséggondozó intézményeként elismert ENS Paris egyik szimbóluma épp ez a kis tó, amelyben a halakat az első igazgató neve után „ernesteknek” (Ernest Bersot [1816-1880]) hívják. A Collegium 1910. évi átadására ezt a tavacskát is megépítették, mert jelképesen összetartó erejét fontosnak tartották. A helye, kialakítása máig fellelhető volt a Collegium kisebb, belső „rózsakertjében”, de a felépítmény a háború alatt a bombatalálat, majd a kommunista felszámolás miatt megsemmisült – nem úgy, mint Párizsban. Az UNESCO Eötvös rendezvény keretében ezt a kis tavat és környezetét állítottuk vissza és avattuk fel a hazájuk legkiemelkedőbb kiválósági intézményeinek (ENS Paris és Eötvös Collegium) otthont adó polgármesterek és a külföldi intézmények vezetőinek jelenlétében.

Pályázati anyagok